TR / EN

Blog

Anasayfa   -   Blog   -   Corona (Korona) virüsünün ülkedeki ticari etkisi nedir?

Corona (Korona) virüsünün ülkedeki ticari etkisi nedir?

20 Şubat 2020

Ülkemizde Corona virüsüne karşı tedbirler alındı. Havaalanlarında Çin seferleri durdu. Çin’den gelen kişiler, sağlık kontrollerinden geçti. Kargolar, açılıp incelendi. Tüm bunlar, Çin mallarında Corona virüsü olabileceği endişesi yarattı.

Corona Virüsünün Ülkemize Ticari Etkisi Nedir?

Corona virüsü, Çin’de hızla yayılmaya başladı. Kısa sürede binlerce insanın ölmesine neden oldu. Halen bu virüsün tedavisi bulunamadı. Alınan tedbirler de virüsün yayılmasına engel olamadı. Bu yüzden dünya ülkeleri Corona virüsüne karşı alarm verdiler. Ülkemizde ise Corona virüsüne karşı sarı alarm verildi.

 

 

Corona virüsünün sağlık dışında ülkeler arası ilişkileri ve ekonomiyi de etkiledi. Dolayısıyla Corona virüsünden ülke ticaretleri etkilenmiş oldu. Ülkemiz, genellikle Çin’den mal alıyordu. Ancak Corona virüsünün yayılmasıyla tedbir amaçlı ithalatta azaldı.

 

 

Ülkemizde Corona virüsüne karşı tedbirler alındı. Havaalanlarında Çin seferleri durdu. Çin’den gelen kişiler, sağlık kontrollerinden geçti. Kargolar, açılıp incelendi. Tüm bunlar, Çin mallarında Corona virüsü olabileceği endişesi yarattı.

 

 

 

Corona Virüsü Çin Mallarında Var Mı?

 

 

Corona virüsü, Çin’den gelen ürünlerde olamaz. Özellikle plastik tetik spreyler, parmak spreyler ve losyon pompa plastik ürünlerinde bulunması mümkün değildir. Çünkü bu ürünlerde yaşayamaz ve yayılamaz. Corona virüsü sadece canlılardan geçer. Bunun için de maske takmak yeterlidir.

 

 

Corona virüsü, hemen bulaşmaz. Ürünlerden geçmez. Ancak bu açıklamalar, Türkiye ile Çin arasındaki ülke ticaretini olumsuz yönde etkilemiştir. Bu ifadeleri yetersiz bulan halk Çin’den mal almayı azaltmıştır. Hatta bazı sektörlerde Çin’den mal almak yasaklanmıştır.

 

 

Tetik spreylerin kullandığı camsil ürünleri, oda parfümleri gibi ürünler, parmak spreylerin kullanıldığı açık parfümler, losyon pompaların kullanıldığı güneş kremleri, sıvı sabunlar, losyon krem gibi ürünleri alırken endişe yaşanmamalıdır. Bu ürünlerin ticareti de olumsuz etkilenmemelidir. Çünkü bu ürünlerde Corona virüsü bulunması mümkün değildir. Ayrıca Corona(Korona) virüsünün maddelerden geçmeyeceği açıkça görülebilir.

Örneğin; Corona virüsüne karşı tedbir amaçlı kullanılan malzemeler bulunmkatadır. Bu malzemelerin başında maskeler gelmektedir. Corona virüsü, maddelere bulaşıp yayılsaydı maskelerle Corona virüsüne karşı önlem alınamazdı. Çünkü o maskelere de Corona virüsü bulaşmış olurdu.

 

 

Bu yüzden Çin ile olan ülke ticaretlerinde endişeye kapılmamak gerekir. Ayrıca ürünleri de gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

 

Ancak şu anda Çin tarafında üretim olmadığı için ve sokağa çıkma yasağı olduğu için üretim söz konusu değil ve aynı zamanda sokağa çıkma yasağı olduğu için kargo imkanıda yok şu anda. 

 Bu yazı 329 kere okundu.

Diğer Blog Yazıları

Parmak Spreyler Stoklarda

07 Temmuz 2020